מסלולי טיול ג’יפים בדרום

אוהבי המדבר ונופי השטחים הפתוחים נמשכים אל העיר הערד ומדבר יהודה הרבה גם בזכות שבילי הטיולים ברכבי שטח. מסלולי הנסיעה בג’יפים, אופנועים ורכבים מוטורים אחרים הם עשירים ומגוונים מאוד במרחב המדברי בערד וסביב לעיר. בטרם נפרט על חמשת מסלולי טיולי הג’יפים הטובים ביותר בערד נבקש להקפיד על כללי הנסיעה הבטוחה לכם המטיילים וכמובן על השמירה החשובה על הנוף, צמחיית המדבר ובעלי החיים.

 

כללי נסיעה בטוחה ונכונה בשטח המדברי

נסיעה בג’יפים או בכל כלי מוטורי אחר בשטח מחייבת הכרות עם מסלול הנסיעה, יש להצטייד במפה או לעשות שימוש באחת מהאפליקציות מיפוי השטח הקיימות. אנו ממליצים על אחת מהאפליקציות הבאות הקיימות גם כאתרי אינטרנט:

israelhiking | amudanan | off-road

שימו לב, כי אין לרדת משבילי הנסיעה המיועדים לג’יפים לאף כלי מוטורי. אסור לנוע על שבילי ההליכה ואסור לנסוע בשטחים הפתוחים מחוץ לשביל המותר במפה ובשטח.

החשש מנסיעה בשטחים הפתוחים היא עקב יצירת קולייסים (חריצי גלגלים בשטח) המשנים את פני השטח, פוגעים במשטר זרימת המים, בקרום הקרקע ובצמחייה הטבעית של המדבר.

אין להישאר בשמורות הטבע לאחר שעות החשיכה. חשוב להחזיק ברכב ציוד לחילוץ, כבל גרירה, מיכל מים נוסף וכמובן גלגל רזרבה. שבילי הטיולים לג’יפים הם בדרגת קושי משתנה, יש דרכים נוחות וקלות שאינן מצריכות ניסיון, לעומתן דרכים אחרות הן בעלות דרגת קושי גבוהה מאוד, שיפועים תלולים ומדרגות סלע הדורשות מיומנות גבוהה בנהיגת שטח.

אנו ממליצים לצאת לשטח ולהכיר את המסלולים ולהנאות מהמדבר בליווי מורי הדרך שלנו תושבי ערד ואנשי התוכן המעולים למדבר.

טיול גיפים במדבר עם אלן לוין

 

טיול ג’יפים בדרום – דרך נוף יער יתיר

דרכי הג’יפים ביער יתיר מציגים את סיפורו של ספר המדבר, המרחב בין רמת מדבר יהודה לבין הרי חברון. יער יתיר, הוא היער הנטוע הגדול ביותר בישראל ומבין היערות הנטועים הגדולים בעולם. קרן קיימת לישראל נטעה לאורך השנים חורשות עצים מגוונות במרחב של דרום הר חברון ובהם עצי פרי כגון חרוב, רימון, שקד ועוד לצד עצי סרק כמו האורן.

ביער יתיר מגוון רחב של מסלולים לרכבים, רובם מסלולים המתאימים לרכבי 4/4 קלים שאינם דורשים בהילוך כח. בשל גובהו של יער יתיר (600-900 מ’ מעל פני הים) המרחב נהנה מגשמים רבים יחסית (250-275 מ”מ בממוצע שנתי), מרוחות קרירות בקיץ ומאקלים נוח אפילו בימי שרב. לאורך הנסיעה בדרכי הג’יפים ביער תהנו מנוף תרבותי של מערכות חקלאיות קדומות, טרסות עתיקות משוקמות ובהן מטעי זיתים.

אנו ממליצים לעצור בנקודות טבע ומורשת במהלך טיול הג’יפים ביער. שביל המתקנים החקלאיים ביער ובית הכנסת העתיק חורבת ענים הם ממוקדי הביקור היפים והחשובים ביתיר.

בתחום היער שכנה עיר הכוהנים יתיר, ששרידיה נותרו בחורבה הגדולה ביותר ביער. חורבת העיר נתנה את שמה ליער כולו. ביער נותרו גם שרידיהם של יישובים קדומים אחרים, ביניהם חורבת ענים. תושבי האזור בימי קדם עסקו בחקלאות, בעיקר בגידול תבואות חורף, גפנים, זיתים וברעיית צאן. לגידולים אלה נלוותה תעשיה חקלאית. שביל המתקנים החקלאיים הוא “אזור התעשייה” של הישוב שהתקיים בחורבת ענים.

שביל המתקנים עביר לעגלות ילדים ולנכים, סמוך לו יש תצפית נוף ובה חניון עם שולחנות, מתקני מנגל, ברזים, פחי אשפה ומתקני שעשועים לילדים. השביל משולט ונוח להליכה.

ענים הייתה עיירה יהודית שהתקיימה בתקופת המשנה והתלמוד והתגלו בה מתקני חקלאות קדומים ובהם גת, מכלאת צאן, בתי בד ליצירת שמן, כלי כתישה חקלאיים ועוד. בראש העיירה במקום הגבוה התגלה מבנה ההגנה של העיר ולצידו בית כנסת קדום ובו כיוון התפילה צפונה לכיוונה של ירושלים.

אלן לוין טיול גיפים

 

דרך הג’יפים אל בקעת קנאים וכפר הנוקדים

מסלול ג’יפים אהוב במיוחד על חובבי מדבר יהודה הוא המכונה ציר קנאים על ידי המטיילים. דרך ג’יפים זו היוצאת ממש מהעיר ערד מחברת את בקעת קנאים וכפר הנוקדים עם חלקו העליון של נחל צאלים. תחילת המסלול בנופי רכס כידוד בגובה של 600 מטרים מעל פני הים. הנסיעה עוברת בין גבעות הקירטון הרכות וסלעי הצור המכסים את פני השטח.

ירידה תלולה הדורשת מיומנות גבוה של הנהג תפגיש את המטיילים במתקני אגירת מים קדומים, בורות חצובים ותעלות בנויות המנקזות את מי הגשמים היורדים על גבי המדרונות לתוך מאגר המים. לאורך הדרך, פרוסים אנשי שבט אבו רביע, רועי צאן עיזים שחורות וכבשים לצד מוליכי גמלים, הם אלו המעניקים לנופי המדבר את תרבותו הקדומה. שיחה נעימה עם הרועים מאפשרת הכרות נוספת עם אנשי המדבר. בסיום הירידה חוצה דרך הג’יפים את נחל רחף והיא מוליכה אל בקעת קנאים ובמרכזה כפר הנוקדים, חוות אירוח התיירות המרכזית של מדבר יהודה. מהבקעה ממשיכה הדרך אל חניון ברכת צפירה, גב ומפל המים המפורסמים שבנחל צאלים.

 

טיול גיפים בדרום צילום אייל תמיר

 

מראש זוהר דרך מצד חתרורים ועד למעלה יאיר

אין ספק, גולת הכותרת, פנינת המדבר של אוהבי השטח, ציר הנסיעה חתרורים ומעלה יאיר. דרך השטח היוצאת מהעיר ערד עד למעלה יאיר מספקת אתגרי נהיגת שטח למתקדמים לצד נופי מדבר מרשימים ביותר.

אנו ממליצים לצאת ליום טיול זה בשני ג’יפים לכל מקרה של תקלה ועזרה הדדית. מסלול הטיול מתחיל במורדות ראש זוהר בכביש ערד – ים המלח, והוא עושה דרכו מזרחה אל מצד חתרורים ומצוק העתקים בקצהו המזרחי. אלו המבקשים להאריך את המסלול, יכולים להוסיף את מצפה זוהר או את שביל ההליכה הקצר למאגורת יעלים. דרך ג’יפים זו חוצה את רמת מדבר יהודה והיא עוברת יחידות מסלע מגוונות, מהרי כידוד, דרך סלעי תצורת חתרורים המפורסמת בצבעוניות הסלעים בזכות מגוון מינרלים רחב.

במשך שנים רבות נערכו דיונים גיאולוגים ערים על דרכי היווצרות סלעים אדומים אלו ומסתבר כי תופעת סלעי חתרורים ייחודית עקב שינוי הרכב המסלע המכונה התמרה ובו סלעי המקור משנים את תכונתם עקב חשיפה לחום גבוה. המשך הנסיעה בציר הג’יפים מביא את המטיילים אל שרידיה הדלים של מצודת חתרורים, מצודה מהתקופה הרומית והביזנטית אשר שמרה על הדרך ההיסטורית החשובה שבין ים המלח לעיר ערד.

מהמצד ממשיכה הדרך בנחל מורג עד אשר מגיעים לראש מעלה יאיר, מכאן נשקף נופו המרהיב של ים המלח אל מול הרי מואב. המעלה קרוי על שם יאיר פלד ז”ל אשר יחדיו עם חייליו פרץ את המעלה בין ים המלח לבין חתרורים בזמן היותו מפקד סיירת צנחנים. יאיר נרצח בהר שגיא על גבול ישראל-מצרים בשנת 1959 במהלך ניווט. מעלה יאיר קשה ומורכב מאוד לנהיגה ונדרשת מיומנות שטח גבוה מאוד בעליית או ירידת המעלה.

 

טיולי גיפים בדרום צילום אייל תמיר

 

טיול ג’יפים סובב סדום

טיול הג’יפים המפורסם של המטיילים בערד הוא אל הר סדום ונחל פרצים. רבים מהמטיילים בעיר יבקשו לצאת להר סדום להנאות מנופי ים המלח והרי מואב לצד צורות המסלע הרכות והעדינות של משקעי ימת הלשון הקדומה. הטיול לסדום מתחיל במישור עמיעז, מישור רחב ידים ובו כיסוי דל של צמחייה, נוף פתוח זה מאפשר להבין את צחיחות המדבר. מפסגת הר סדום נשקפות ברכות האידוי של מפעלי ים המלח, מורדות הרי מואב והעיירה הירדנית ע’ור אצאפי, היא צוער המקראית. זהו המקום לספר את תולדות סדום ועמורה, לוט ומשפחתו וראשיתם של המואבים והעמונים מהסיפור המקראי.

טיול הג’יפים ממשיך בנחל פרצים או בנחל סדום בין פיתולי גבעות וצורות סלע מגוונות. נחל פרצים מיוחד בתוואי הזרימה שלו, המבצע מעקף צפוני להר סדום, ואינו חוצה את ההר. הטיול מסתיים במוצא נחל חימר אל ים המלח בפארק האופניים החדש אשר מוקם בימים אלו.

 

טיול סובב ערד מלא

טיול הג’יפים המקיף את העיר ערד, שילוב של כל הטוב המדברי שיש לערד להציע. הטיול כולל את הר קינה, הר יהל, הר כיפון ונחל חמר וממשיך אל צוק תמרור, מצד חתרורים, תצפית מפל נחל רחף, מחנות המצור של מצדה מערב ובקעת קנאים.

זהו מסלול ארוך הדורש התארגנות ויציאה מוקדמת לדרך. לאורך המסלול תצפיות מרהיבות של מצוק העתקים ובהן התצפית המיוחדת של נחל רחף בראש הנחל, המפגש עם עצי השיטה הגדולים בנחל יעלים וכמובן תצפית ראש מעלה יאיר. ניתן לקצר את המסלול ולבצע מקטע צפוני או את הדרומי בנפרד בשני טיולים שונים.

ציפור במדבר – טיולי ג’יפים בדרום

ציפור במדבר מספקת טיולי ג’יפים, הדרכות טיולים רגליים במגוון מסלולים, הפקת ימי כייף וטיולי בר/בת מצווה ועוד מגוון אטרקציות עם ניסיון של יותר מ-30 שנה

אלן לוין – ג׳יפרס טיולי ג׳יפים בדרום

אלן מורה דרך מדברי מוסמך המפעיל טיולי ג’יפים מאז 1993 באזור מדבר יהודה הדרומי של ערד וים המלח מדריך באנגלית ועברית.

אולי יעניין אתכם גם..

סיור פסלים עצמאי בערד

סיור פסלים עצמאי בערד ברוכים הבאים לנקודת ההתחלה של הגלריה הכי גדולה בנגב, הגלרייה שהיא לא גלרייה אלא סיור בין עבודות אמנות מרהיבות שנבנו בערד

קרא עוד
קניון נחל אבוב

מסלולי שטפונות בדרום

ערד בראש מערכת הזרימה ערד שוכנת במעלה הנחלים הגדולים הנשפכים אל ים המלח. מיקומה של העיר על גבי רמת מדבר יהודה הדרומית בראש אגן הניקוז

קרא עוד
בייק לודג'

מסלולי אופניים בדרום

ספורט רכיבת אופניים תופס תאוצה במדרונות המדבר של ערד. רוכבים רבים, מקצוענים וחובבים מדוושים דרכם בשבילי המדבר של ערד בין סינגלים וטרקים המותאמים לאופני השטח.

קרא עוד
מצפה מואב

טיולי משפחות במדבר

חמישה מסלולים לטיולי משפחות במדבר שביל החלמוניות ביער יתיר החלמונית היא פרח בצבע צהוב חזק ומרשים מאוד הפורחת בחודשי הסתיו, מייד לאחר הגשמים הראשונים. שביל

קרא עוד

פסטיבלים בדרום

 פסטיבלים בדרום בערד וסביבתה, תרבות ואירועים ערד עשירה באירועי תרבות, מוזיקה ופסטיבלים רבים. בראש צועדים יחידיו פסטיבל ערד ופסטיבל התמר. שני אירועי מוזיקה ענקיים המושכים

קרא עוד
נחל צאלים עליון וברכת צפירה

מסלולים במדבר יהודה

העיר ערד היא נקודת היציאה הטובה והנוחה ביותר למסלולי הליכה בעקבות גבי המים, שיטפונות המדבר והמעיינות הקרירים. שיטפונות נחלי מדבר יהודה מעניקים חיים למדבר, המים

קרא עוד
טיול ג'יפים בדרום

מסלולי טיול ג’יפים בדרום

אוהבי המדבר ונופי השטחים הפתוחים נמשכים אל העיר הערד ומדבר יהודה הרבה גם בזכות שבילי הטיולים ברכבי שטח. מסלולי הנסיעה בג’יפים, אופנועים ורכבים מוטורים אחרים

קרא עוד

הפתעה במדבר

כמו המדבר שבפתחה, ערד היא עיר שקטה המלאה בסודות תיירותיים: מסלולי הליכה ונקודות תצפית, סצנה קולינרית של אירוח ביתי וסדנאות טיפולים אישיות. הצעה לטיול של

קרא עוד

חיפוש

ההרפתקה הבאה שלכם כבר מחכה

דילוג לתוכן