מסלולים במדבר יהודה

העיר ערד היא נקודת היציאה הטובה והנוחה ביותר למסלולי הליכה בעקבות גבי המים, שיטפונות המדבר והמעיינות הקרירים. שיטפונות נחלי מדבר יהודה מעניקים חיים למדבר,

המים מהווים את בית הגידול החשוב לצמחייה ולבעלי החיים, ולנו המטיילים הם נותנים שמחה והנאה רבה. ביציאה אל מסלולי הנחלים חשוב להכיר את השטח, להתארגן עם ציוד מתאים והכי מומלץ להזמין מורה דרך מקומי שלנו להנאה צרופה. נספר על חמישה נחלים ובהם גבי מים, מפלים ומעיינות מיוחדים.

 

הנחל המפורסם ביותר הוא נחל צאלים

נחל צאלים או בערבית ואדי סיאל הוא מהגדולים בנחלי מדבר יהודה ויש שיאמרו מהיפים ביותר. שטח הניקוז שלו הוא מעל 280 קמ”ר ותחילתו בבקעת ערד. בנחל צאלים מגוון אפשרויות רחב לטיולים, ניתן לצאת לתצפיות בלבד בדרכים נוחות גם לרכב פרטי כמו מצפור איתמר אליה או תצפית מפל צאלים או לצאת אל המסלול הארוך של צאלים עליון ותחתון האורך יום הליכה שלם. בשיטפונות המדבר, מושך נחל צאלים רודפי שיטפונות רבים המבקשים לצפות במפל המפורסם מהתצפית. אל התצפית ניתן לגשת בבטחה בהליכה קצרה מחניון לילה ברכת צפירה.

שימו לב, אין להיכנס לנחל צאלים או לחצות את הנחל בזמן זרימת המים. גבי המים של בריכת צפירה מתמלאים בכל שנה מספר פעמים ולאחר עונת השיטפונות הם מושכים מטיילים רבים המבקשים להנאות מרחצה נעימה.

אלו מכם אשר ילכו את המסלולים הארוכים יותר, תוכלו להנאות מגבי נחל צאלים עליון או באחד משלל גבי המים של גיא בהק, הקניון הלבן והבוהק המרשים במורד הנחל. לאורכו של הנחל מספר מעיינות, בין המפורסמים נציין את עין נמר, מעיין הנובע לכל אורך השנה. המעיין נסתר בין גושי מפולת ענקיים (בולדרים), שמו ניתן לו על שם עמלה הסמוך מעלה נמרים. הנמר, טורף העל של המדבר הרבה לשוטט במרחב נחל צאלים, עד לסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, תקופת היכחדותם של נמרי מדבר יהודה.

נוף מדברי - מסלול במדבר יהודה

נחל רחף עליון, קצר וקולע

מסלול טיול נהדר לאוהבי לכת הכולל מעט אתגרים במעבר בין מפלים קטנים וגבי מים הנושאים את מי השיטפונות מספר חודשים. תחילתו של נחל רחף בכביש היוצא מערד לכיוון מצדה, מרחק נסיעה קצר יוביל אתכם אל מצפור אסף, לזכרו של אסף אלון, בוגר העיר ערד, חייל גולני שנהרג ברצועת הבטחון בלבנון בסמוך לקיבוץ מנרה בשנת 1987. מיד הזיכרון לאסף מתחיל שביל ישראל את המסלול ברחף עליון, לאורך ההליכה גבי מים רבים ומפלונים נהדרים. זהו שביל המתאים גם למשפחה המטיילת שאינה חוששת מאתגרים קלים.

שמו של הנחל נלקח מהשפה הערבית ואדי חפחף, ומשמעתו משק כנפי הציפורים, כנראה קינון ציפורי בחגווי הסלע הרבים במצוקי הנחל. מסלול רחף עליון מסומן במקטע 31 של שביל ישראל, מערד לברכת צפירה. המבקשים לטייל בשביל ישראל במקטע זה, ממשיכים בכפר הנוקדים בסימון השביל בבקעת קנאים אל ברכת צפירה. הליכה נוחה תביא את המטיילים אל חניון לילה מוסדר של רשות הטבע והגנים הסמוך לשביל העושה דרכו לגבי המים במפל המפורסם של ברכת צפירה. מחניון הלילה ממשיכים המטיילים בשביל ישראל אל מקטע מספר 32 בדרכם למצדה. קטע ההליכה לאורך המצוק של נחל צאלים כולל תצפיות נוף מרשימות במיוחד.

מבט נהדר אל מפל ברכת צפירה, מפל נחל שפן ונופי הרי מואב וים המלח הנשקפים במזרח. הטיול מסתיים בשער גן לאומי מצדה ומאפשר להולכי שביל ישראל לערוך לילה מסודר בחניון מצדה מערב.

עדר כבשים במסלול במדבר יהודה

גב קינה ונחל קינה, מעגלי אתגרי נהדר

נחל קינה מדרום לערד מאפשר טיול מעגלי ואתגרי נהדר, עם גישה נוחה לרכב פרטי מהעיר וגב המים המפתיע, זהו מסלול קלאסי עבורכם. תחילת המסלול בחורבה העתיקה עוזה על דרך ארץ אדום, מצודה חשובה מימי ממלכת יהודה הנזכרת בגבול יהודה בספר יהושע. במצודה אף התגלה מכתב על גבי חרס ובו רשימת פקידים והמסחר במזון המקומי בימי התנ”ך. בשביל היורד מהמצודה אל הנחל, מתקני מים קדומים, בורות, תעלות וטרסות עתיקות. נחל קינה הוא נחל קצר, אורכו רק כ-9 ק”מ, אולם גב המים והמפל שלו הם מהגדולים בדרום מדבר יהודה והעיר ערד. לאחר שטפון טוב, עומק המים בגב מגיע למספר מטרים, זוהי הסיבה המרכזית להגעת חובבי המים לאחר השטפון בנחל.

נוף במסלול במדבר יהודה

נחל יעלים ומתקני המים הקדומים

נחל יעלים התחתר בסלעי גיר ודולומיט קשים, נתון גיאוגרפי אשר תרם לבחירת אנשי העולם העתיק בחציבת מתקני מים רבים לאורך גדות הנחל. בגבעות היורדות אל אפיק הנחל ניתן לבקר במאגורת יעלים, מאגורת כידוד ובורות מים רבים נוספים. מאגורה היא מתקן אגירת מים קדום החפור בגדת הנחל לניקוז מי השטפון. שלל מתקנים אלו מעידים על שימוש רב בטכנולוגיות לאגירת מים בעולם העתיק ובפעילות חקלאית מורכבת. הנחל באורך כ-20 ק”מ עד הישפכו לים המלח במצוק העתקים המרשים למרגלות מעלה יאיר. לאורכו מספר מפלים, הגבוה בהם מגיע ל-120 מטרים. שמו של הנחל ניתן על ידי ועדת השמות בתרגום שמו הערבי ואדי אום אל בדאין, היעלים.

שקיעה במדבר יהודה

שביל ישראל בערד ובורות המים הרבים בנחל דומיה ויובליו

שביל ישראל בערד מהווה את המעבר מנופי יער יתיר ושפלת יהודה אל נופי המדבר. בערד מתאפשר למטייל לבחור בנתיב שביל ישראל הישן בנחל קינה או בנתיב שביל ישראל החדש בכיוון ים המלח ומצדה. במקטע העובר בעיר זוכה המטייל להנאות מנחל דומיה ויובליו ובו גבי מים קטנים, בורות מים ומאגורות רבות. מבין הנחלים הסובבים את ערד, זהו נחל המאפשר למטיילים גישה קלה ונוחה לראות שטפון בצורה בטוחה. לאחר הזרימה, מדרגות הסלע בנחל מתמלאים בגבים קטנים ורועי הצאן משקים את צאנם במקווי מים אלו. המבקשים בטיול נוח המאפשר שילוב מסלולים שונים עם שביל ישראל יבחרו לצאת רגלית ישירות מחדרי האירוח השונים בערד אל נחל דומיה.

שקיעה במדבר יהודה

שביל ישראל בעיר ערד

העיר ערד היא מוקד המטיילים עבור ההולכים בשביל ישראל. שביל ישראל במקטעי ההליכה החדשים החל משנת 2020 עושה דרכו מערד לכיוון מצדה וים המלח. שלושה מקטעי הליכה מרשימים בנופי טבע מדברי ובמעבר מיער יתיר אל עבר המדבר מושכים מטיילים רבים אל העיר. מקטע 30 על פי הועדה לסימון שבילים יוצא מיער יתיר מהיישוב הר עמשא, המטיילים יורדים את ההר בשביל המרגות הרומיות העתיק לכיוון עתיקות תל ערד וממשיכים בבקעת ערד עד אשר נכנסים אל העיר דרך שביל בורות המים ונחל דומיה. מקטע 31 היוצא מהעיר ערד דרך נחל רחף עליון, כפר הנוקדים ומסתיים בחניון הלילה בריכת צפירה. מקטע 32 מנחל צאלים דרך שביל מצוק הנוף הדרומי של הצאלים ועד למצדה מערב. לאלו המבקשים לטייל בשביל ישראל בתוואי הישן, ממשיכים מערד דרומה דרך נחל קינה לכיוון מיצד תמר ומתחברים עם שביל ישראל בתוואי החדש.

אולי יעניין אתכם גם..

סיור פסלים עצמאי בערד

סיור פסלים עצמאי בערד ברוכים הבאים לנקודת ההתחלה של הגלריה הכי גדולה בנגב, הגלרייה שהיא לא גלרייה אלא סיור בין עבודות אמנות מרהיבות שנבנו בערד

קרא עוד
קניון נחל אבוב

מסלולי שטפונות בדרום

ערד בראש מערכת הזרימה ערד שוכנת במעלה הנחלים הגדולים הנשפכים אל ים המלח. מיקומה של העיר על גבי רמת מדבר יהודה הדרומית בראש אגן הניקוז

קרא עוד
בייק לודג'

מסלולי אופניים בדרום

ספורט רכיבת אופניים תופס תאוצה במדרונות המדבר של ערד. רוכבים רבים, מקצוענים וחובבים מדוושים דרכם בשבילי המדבר של ערד בין סינגלים וטרקים המותאמים לאופני השטח.

קרא עוד
מצפה מואב

טיולי משפחות במדבר

חמישה מסלולים לטיולי משפחות במדבר שביל החלמוניות ביער יתיר החלמונית היא פרח בצבע צהוב חזק ומרשים מאוד הפורחת בחודשי הסתיו, מייד לאחר הגשמים הראשונים. שביל

קרא עוד

פסטיבלים בדרום

 פסטיבלים בדרום בערד וסביבתה, תרבות ואירועים ערד עשירה באירועי תרבות, מוזיקה ופסטיבלים רבים. בראש צועדים יחידיו פסטיבל ערד ופסטיבל התמר. שני אירועי מוזיקה ענקיים המושכים

קרא עוד
נחל צאלים עליון וברכת צפירה

מסלולים במדבר יהודה

העיר ערד היא נקודת היציאה הטובה והנוחה ביותר למסלולי הליכה בעקבות גבי המים, שיטפונות המדבר והמעיינות הקרירים. שיטפונות נחלי מדבר יהודה מעניקים חיים למדבר, המים

קרא עוד
טיול ג'יפים בדרום

מסלולי טיול ג’יפים בדרום

אוהבי המדבר ונופי השטחים הפתוחים נמשכים אל העיר הערד ומדבר יהודה הרבה גם בזכות שבילי הטיולים ברכבי שטח. מסלולי הנסיעה בג’יפים, אופנועים ורכבים מוטורים אחרים

קרא עוד

הפתעה במדבר

כמו המדבר שבפתחה, ערד היא עיר שקטה המלאה בסודות תיירותיים: מסלולי הליכה ונקודות תצפית, סצנה קולינרית של אירוח ביתי וסדנאות טיפולים אישיות. הצעה לטיול של

קרא עוד

חיפוש

ההרפתקה הבאה שלכם כבר מחכה

דילוג לתוכן