תערוכת “תהומונים”

קרן רוסו | תהומונים

אוצרת: לאה אביר

פתיחה: יום חמישי, 16 במאי  2024, בשעה 19:00 נעילה (31/08/24)

המרכז לאמנות עכשווית בערד

בן יאיר 28, מתנ”ס ערד, קומה א’ | שעות פתיחה: ד’, ה’, 9:00-13:00 16:00-20:00, שבת 11:00-14:00

 

תערוכתה של קרן רוסו מציגה לראשונה עבודת וידאו חדשה, סרט קצר שצילמה האמנית (במצלמת 16 מ”מ) במהלך השנתיים האחרונות באזור ים המלח. המצלמה של רוסו נעה בין חופים נטושים לחורבות אדריכליות ולהריסות טבעיות. הנוף המדברי המוכר הופך בסרט לייצוג של עולם דיסטופי, באמצעות התערובת הייחודית בין תיעוד ובדייה שרוסו רוקחת בכל עבודה מחדש.

הסרט מתרחש עשר שנים אחרי אסון סביבתי תעשייתי ענק, שהוביל לייבוש הים. בעקבותיו, התמוטטה ומתה גם רוב החברה שסבבה את מקור המים. השורדים, כמו “חיות מיובשות”, פועלים לזקק מים מן הים, ומותירים אחריהם מישורי מלח ענקיים. המספר, לורנס רונסון, קורא בפנינו מיומנו את מחשבות ימיו האחרונים. הדים של אלימות ומחסור, רחשים של סביבה מתמוטטת – כל אלה מסומנים כאן כגורל בלתי נמנע שנוכח במלוא הדרו. קשה לחשוב על עבודה מדויקת יותר לזמננו ולמקומנו, כאשר כולנו חווים את תחושת היעדר הזמן של האסון, את ממדיו ההיסטוריים והמיתיים גם יחד. כשהמחשבות מפוזרות בין הריסות, כשהתרבות מתפוררת.

 

קרן רוסו (נ’ ישראל 1974, חיה ועובדת בלונדון) היא אחת מהאמניות ילידות הארץ החשובות והבולטות כיום. היא משתמשת בעבודותיה במוסכמות של תיעוד ושל נרטיב, ובוחנת כיצד ידע, תפיסה ותרבות משלבים בין הרציונלי למסתורי והעלום. עבודותיה הוצגו ברחבי העולם במוסדות כמו גלריית וויטצ’אפל, ברביקן והטייט מודרן בלונדון, הביאנלה באתונה, הביאנלה בבוזן, HKW בברלין, מוזיאון קרפלד, מוזיאון ישראל בירושלים ומוזיאון תל אביב. סרטיה הוצגו בפסטיבלים רבים, ביניהם פסטיבל אן ארבור, אוברהאוזן ו-EMAF. בשנת 2023 היתה מועמדת לפרס ג’רמן לקולנוע. היא זכתה בפרסים בפסטיבל סוודנבורג, פסטיבל אוברהאוזן, פסטיבל הקולנוע בירושלים, פרס אמן וידאו בכיר של משרד התרבות, פרס שרת התרבות ועוד.

חיפוש

ההרפתקה הבאה שלכם כבר מחכה

דילוג לתוכן