נחל אבוב

קניון נחל אבוב

נחל אבוב

3 ק”מ. מס’ 11353 במפת סימון שבילים 11. צבע סימון השביל – שחור.

תקופה מומלצת: אוקטובר-אפריל. ניתן לטייל גם בימי הקיץ (לא בימי שרב) בין השעות 6.00- 9.00 או בשעות הערב 3.5 שעות לפני חשכה. אין לטייל בנחל בשעות החשכה.

סוג הטיול: משפחות מיטיבי לכת.

דרגת קושי: בינוני. כל המסלול בירידה. מתאים לילדים מגיל 8.

זמן משוער: 3 שעות.

אין מקורות מים בנחל. אין קליטה בטלפון סלולרי.

ערוץ קצר, מעניין ומלא אירועים. נדרשת מיומנות טיולית בסיסית (ירידה תלולה לערוץ עקיפת מפלים בעזרת ידיות אחיזה בשביל צר). תחילת השביל במפצה זוהר, אליו אפשר להגיע ברכב. לא מומלץ להשאיר רכבים במקום ללא שמירה. אזור הערוץ הוא שמורת טבע.

ראשית מסלול ההליכה (מצפה זוהר) 6 ק”מ מתחנת דלק “פז” בערד. הדרך ממנחת ערד ועד מצפה זוהר משובשת ומתאימה רק לרכבי 4X4. מתחנת דלק “פז” נוסעים עד מנחת ערד, פונים מזרחה לדרך מסומנת ירוק 1.5 ק”מ ובהמשך דרך מסומנת כחול עוד 1.5 ק”מ, ממנה מסתעפת ימינה דרך קצרה עם סימון שחור עד מצפה זוהר. לא מומלץ להשאיר רכב במקום ללא השגחה, עדיף לבסס את הטיול על הסעה אל נקודת ההתחלה וגם בסיום.

מצפה זוהר מקום בולט על רכס זוהר נמצאת בגובה 626 מ’ מעל פני הים. על פסגתה מצד הרוס מהתקופה הרומית וממנה קשר עין אל מצודות דומות.

מהמצפה יורד שביל מסומן שחור אל אפיק נחל אבוב. מרחק הליכה קטן מאפיק הנחל

השביל עוקף מפל בצד שמאל של הנחל. השביל עובר על מדרגת סלע צרה מעל התהום ולביטחון העוברים נקבעו בסלע ידיות ברזל. קטע קטן שדורש זהירות. מכאן והלאה המסלול נמשך בקניון עמוק. בכמה מקומות נוספים נקבעו ידיות ברזל לעזרה אבל בסך הכול אין קשיי מעבר מיוחדים.

כקילומטר לאחר תחילת המסלול הרגלי השביל עולה בגדה השמאלית על מנת לעקוף עוד מפל. השביל חוזר לאפיק קצת אחרי המפל. לרגלי המפל נמצא עין אבוב- מעיין קטן ודל שמפסיק לנבוע בקיץ. בהמשך עוד מפלון שיורדים בו בסיוע ידיות ברזל. במרחק מה משם הנחל נפתח והשביל יוצא בגדה השמאלית עד המפגש עם כביש 258 ( 1 ק”מ מדרום לצומת חתרורים).

נחל קצר אבל מלא פינות חמד שנוצרו על ידי שחיקת שטפונות המים. יש לזכור שאין להיכנס לנחל כאשר צפוי לרדת גשם.

לאורך המסלול צמחיה מדברית נפוצה, יש לציין במיוחד בראשית הקיץ את החצבים הרבים שצובעים לירוק את מדרונות הקניון.

סביבת נחל אבוב היא שמורת טבע ויש לנהוג בה לפי הכללים.

(יש להיצמד לשביל המסומן, אין להבעיר אש, לא להשאיר שום דבר שאינו שייך לטבע ועל אחת כמה וכמה לא להשאיר אשפה. אין לשהות בשעות הלילה בשמורה).

תמונות נוספות

חיפוש

ההרפתקה הבאה שלכם כבר מחכה

דילוג לתוכן